Ökológiai mérnök szakos hallgatóink a Retyezát csúcsán
A korábbi évek helyszínei után (Herkulesfürdő és Néra-völgye, Duna-delta, Radnai-havasok, Pádis karsztfennsík, Verespatak és környéke, Királyerdő-hegység) az idén a Retyezát Nemzeti Parkban szakmai gyakorlatoztak a Csíkszeredai Kar ökológiai mérnök szakos hallgatói 2018. július 3-9. között, dr. Máthé István oktató vezetésével.
A terepgyakorlaton résztvevő ökológiai mérnökök (fotó: Bodor Imre Zsolt)
Románia legelső és minden bizonnyal egyik legszebb és legismertebb nemzeti pakját, a Retyezát Nemzeti Parkot 1935-ben hozták létre, amelyet 1980-ban az UNESCO bioszféra rezervátummá nyilvánított. Összterülete 38.138 ha, amelyből 1630 hektár szigorúan védett, ún. magterület. A húsz 2000 m fölöti hegycsúccsal illetve több mint 80 tóval (ún. tengerszemmel) büszkélkedő nemzeti park összesen 1190 növényfajnak (közülük 90 endémikus), 50 emlősnek, 168 madárfajnak, 9 hüllő illetve 5 kétéltű fajnak, és számtalan rovarnak ad otthont.
A szakmai terepgyakorlat során a szállás a Pietrele menedékháznál volt (1480 m), ahonnan csillagtúrák révén a hallgatók bejárták a nemzeti park több látványosságát. Megtekintették Románia legnagyobb felületű (8,9 ha) glaciális tavát, a Bucura-tavat, és sikerült feljutniuk a park legmagasabb csúcsára, a Peleaga-csúcsra (2509 m), amely egyben Románia 7. legmagasabb hegycsúcsa (első helyen a Fogarasi havasokban lévő Moldoveanu-csúcs áll, amely 2544 m magas).
Bucura-tó és környéke (fotó: Máthé István)
Útban a Peleaga-csúcs (2509 m) felé (fotó: Máthé István)
A túrázások során a diákok meglátogatták továbbá a Tăul dintre Brazi illetve Galeș-tavakat, a Lolaia- és Stânişoara vízeséseket, a Bucura-nyerget, illetve bejárták a Pietrele-, Valea Rea nevű völgyeket.
Fenyők-közti-tó - Tăul dintre Brazi (fotó: Bodor Imre Zsolt)
Galeș-tó (fotó: Bodor Imre Zsolt)
Stânișoara vízesés (fotó: Péter Szilárd István)
Pietrele-patak völgye (fotó: Péter Szilárd István)
A felszíni formák látványosságán túl oktatójuk irányításával a hallgatók megismerhették a fenyőerdők, törpefenyvesek és alpesi sziklagyepek jellegzetes növény- és állatvilágát.
Erdélyi havasszépe (fotó: Máthé István)
A Stănişoara völgye a Retyezát csúcsával (fotó: Máthé István)
Összesen mintegy 15 fa- és cserjefajt, 54 lágyszárú növényfajt, és több mint 35 állatfajt sikerült azonosítani, közelről megfigyelve a Retyezát-hegység két emblematikus állatát: a kárpáti zergét és a mormotát.
Kárpáti zerge (fotó: Máthé István)
Mormota (fotó: Bodor Imre Zsolt)
2018.07.11.